Pierwszy dzień w pracy.

pierwszy dzień w pracy

Znalezienie wymarzonej pracy nie jest takie łatwe. Gdy jednak w końcu dostaliśmy angaż w firmie i nadchodzi pierwszy dzień pracy, co wówczas? Wiemy, że większość z was zastanawia się, w co się ubrać i jak przekonać szefa i współpracowników. Dobrze. Zdajesz sobie sprawę, że pierwsze wrażenie jest kluczowe, aby wyróżnić się pierwszego dnia w pracy. Co dalej?

Czy jesteś gotowy na nową pracę? Być może będziesz bardziej zestresowany i nieco nerwowy. To może być przerażające, tak jak pierwszy dzień szkoły. Powinniście jednak wiedzieć, że normalne jest poczucie napięcia i podekscytowania.

Dajemy Ci piętnaście wskazówek, które pomogą Ci udowodnić swoje umiejętności w pracy i sprawić, że będziesz produktywny już pierwszego dnia.

Przygotuj swoje dokumenty

Twój pierwszy dzień może być poświęcony na dopełnienie wszystkich formalności – wypełnienie formularzy, wprowadzenie, złożenie dokumentów itp. Dlatego lepiej, aby dział zasobów ludzkich poprosił o przesłanie wszystkich niezbędnych dokumentów z wyprzedzeniem. Gdy już uzyskasz listę, po prostu przechowuj je razem w folderze dokumentów, aby uniknąć problemów w ostatniej chwili.

Dowiedz się więcej o Twoim nowym pracodawcy

Przed wzięciem udziału w rozmowie kwalifikacyjnej nauczyłeś się dużo o swojej firmie. Twoja nauka nie powinna kończyć się w tym miejscu. Powinieneś starać się zebrać jak najwięcej informacji o Twojej firmie. Po prostu przeczytaj jej broszury, zapoznaj się ze stroną internetową lub sprawdź stronę LinkedIn / Facebook firmy.

Ubierz się odpowiednio

Bez wątpienia, osoba jest zawsze osądzana przez swój strój. Tak więc nowicjusz powinien starannie dobrać swój ubiór. Powinieneś spróbować zrozumieć, jaki strój będzie odpowiedni dla twojej branży. Byłoby wspaniale, gdybyś znał zasady dotyczące ubioru. Jeśli Twoja firma ma określony dress code, powinieneś go przestrzegać.

Bądź punktualny

Pierwszego dnia powinieneś dotrzeć do biura na czas – ani za wcześnie, ani za późno. Opuść swoje miejsce zamieszkania wcześniej, ponieważ nie znasz trasy i nie wiesz czy przytrafią się jakieś nieoczekiwane sytuacje w czasie drogi. Na całym świecie jest wielu ludzi, którzy docierają do biura spóźnieni. Głównym powodem jest to, że nie zdają sobie sprawy z tego jak ważna jest punktualność. Jeśli dotrzesz na miejsce pracy w odpowiednim czasie, możesz przyciągnąć uwagę i szacunek swoich opiekunów.

Noś długopis i notatnik

Poważnie! To jest istotne! Jest szansa, że dostaniesz długopis i notatnik od nowego pracodawcy. Powinieneś być jednak przygotowany na sytuację, że taki podarunek nie będzie miał miejsca. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu, możesz szybko zanotować wszystkie ważne punkty, które są głoszone przez inne osoby. Nie zapomnij przejrzeć wszystkich notatek na koniec dnia.

Myśl pozytywnie

Będąc nowym pracownikiem, możliwe, że będziesz musiał stawić czoła wielu wyzwaniom w pierwszym tygodniu pracy. Nie martw się w tym momencie. Wszyscy wiemy, że na świecie nie ma rzeczy niemożliwych. Tak więc, po prostu próbuj, a na pewno przezwyciężysz każdą sytuację. Pozytywne nastawienie to podstawa!

Słuchaj uważnie

Przez pierwsze tygodnie powinieneś być dobrym słuchaczem. Dobre umiejętności słuchania pozwolą ci szybko zrozumieć rzeczy i uniknąć błędów. Jest to czas, w którym możesz wchłonąć tyle wiedzy, ile tylko jesteś w stanie. Jednak w twoim umyśle będzie krążyć wiele pytań. Ale powinieneś mądrze je wybierać i prosić o odpowiedź innych doświadczonych współpracowników.

Działaj proaktywnie

Wiele firm przydziela swoim nowym pracownikom małe projekty, aby mogli z łatwością sobie z tym poradzić. Tak więc, jeśli zakończyłeś pracę na czas i masz trochę wolnego, możesz poprosić swojego szefa o dodatkowe zajęcie. Pomoże Ci to stworzyć dobry wizerunek w firmie.

Bądź towarzyski

W Twoim miejscu pracy Twoi koledzy zaproszą Cię zapewne na lunch lub kawę. Powinieneś do nich dołączyć. Nie sugerujemy, abyś unikał swojej pracy. Jednak powinieneś spróbować poznać nowych przyjaciół i dopasować się do nowego środowiska.

Trzymaj się z dala od biurowej polityki

Pilnuj swoich spraw! Kiedy dołączasz do firmy, po prostu poznaj swoich seniorów i współpracowników, ale radzimy znać granicę. Wszystko zmienia się, gdy zaczynają się plotki biurowe. Niektórzy ludzie podzielą się osobistymi odczuciami na temat firmy i będą oczekiwali tego samego od Ciebie. Bądź w tym przypadku neutralny. Jeśli jest coś, co Cię niepokoi, byłoby wspaniale zapytać się o to Twojego seniora lub działu zasobów ludzkich. Na przykład, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim pensji płacowej, udaj się bezpośrednio do osoby zainteresowanej, aby zrozumieć podział twojej pensji, strukturę wynagrodzenia i jego składniki.

Nie wahaj się zadawać pytań

Kiedy dołączasz do nowej organizacji, dowiesz się o swoich projektach. Otrzymasz szansę na naukę nowych rzeczy od swoich przełożonych. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące swojej pracy, nie wahaj się zapytać. Nikt nie oczekuje od ciebie gwiezdnych wyników od dnia przyłączenia się. Tak więc lepiej wyjaśnić wszystkie wątpliwości, aby ukończyć dane zadanie, nie popełniając żadnego błędu.

Zorganizuj się

Wystarczy utworzyć i skonfigurować swój system do śledzenia wszystkich spotkań, terminów projektów i przydziałów. Możesz użyć kalendarza online, aby ustawić przypomnienia dla wszystkich terminów. Dobrym rozwiązaniem będzie również zrobienie listy zadań na początku i na końcu dnia.

Skup się na swojej pracy

Zgodnie z badaniem, większość osób zajmuje się sprawami prywatnymi podczas oficjalnych godzin pracy. Przykładem są zakupy online, dokonywanie rezerwacji, wysyłanie wiadomości tekstowych, sprawdzanie wiadomości WhatsApp lub osobistych wiadomości e-mail. Należy ograniczyć ten czas. Skoncentruj się na swojej pracy. Jeśli jest jakiś pilny telefon, po prostu odejdź, aby go odebrać.

Zrelaksuj się

Ostatni punkt, ale nie mniej ważny – bądź zrelaksowany. Uśmiechnij się i ciesz się świetnym doświadczeniem. Pamiętaj, że każdy ma pierwszy dzień w miejscu pracy. Dlatego prawdopodobnie współpracownicy zrozumieją sytuację i pomogą dopasować Ci się do otoczenia.

Miejmy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne i Twoje pierwsze dni w pracy przebiegną po Twojej myśli. Nie stresuj się i pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *