Czysty miód

czysty miód

Pewnie myślałeś, że miód, który spożywasz, jest w 100% czysty? Pomyśl jeszcze raz, bo może być więcej w tej butelce miodu niż na pierwszy rzut oka.
Tworzenie górnolotnych stwierdzeń o czystości miodu w telewizji i innych formatach reklamy to jedno, a to, co sprzedaje producent, to zupełnie inna bajka. Wiele razy, jako niedoinformowani klienci w końcu kupujemy prawdę, w którą firmy chcą abyśmy uwierzyli. Dopiero z czasem, na własnej skórze potrafimy odczuć, że komunikaty wysuwane przez producentów okazują się nie do końca prawdziwe.

Czy istnieje sposób, w jaki można poznać różnicę między czystym miodem, a tym fałszywym? Bez sprawdzania czystości miodu może być trudno wysnuć jakikolwiek wniosek. Aby określić jakość miodu, test czystości można łatwo przeprowadzić w domu.

Miód surowy kontra sztuczny miód

Nie wszystkie miody są jednakowo tworzone. Miód surowy jest najbardziej oryginalną i nieskażoną formą miodu wytwarzanego przez pszczoły ze skoncentrowanego nektaru kwiatów. Zebrany prosto ze źródła, jest całkowicie niepasteryzowany, nieogrzewany i nieprzetworzony. Nektar zebrany od pszczół przechodzi przez trzy poziomy przetwarzania, zanim uzyskamy finalny produkt.

Pierwszy etap obejmuje przetwarzanie, w którym enzymy są wstrzykiwane do miodu w celu zagęszczenia go. Proces ten pomaga również w fermentacji nektaru. Po sfermentowaniu miód jest dalej przetwarzany w celu zagęszczenia jego konsystencji. W trzecim i ostatnim etapie woda jest wydobywana z miodu, aby utracił 80% całkowitej zawartości wody, czyniąc go gęstym i nadając głęboki, bogaty kolor złotobrązowy.

Sztuczny miód, znany również jako podrobiony lub zanieczyszczony, to miód, do którego zostały dodane syropy z cukru, melasy, syrop kukurydziany, dekstroza i inne smaki i dodatki. Może wyglądać dobrze, ale wszystkie jego składniki odżywcze i wartości odżywcze są z niego wysysane podczas procesu produkcyjnego.

Różnice między miodem czystym, a zafałszowanym

Chcesz wiedzieć, jak sprawdzić, czy miód jest czysty? Badając fizyczne właściwości miodu, bardzo łatwo jest stwierdzić, czy jest czysty czy nieczysty. Zwróć uwagę na te znaki:
– Czysty miód ma słodki aromat, podczas gdy fałszywy miód pachnie kwasem lub przez większość czasu nie ma zapachu.
– Czuje się lekkie uczucie pieczenia w gardle, pochłaniając czysty miód. W przypadku fałszywego nic takiego się nie dzieje.
– Surowy miód nigdy nie rozdziela się na warstwy. Jednak tak samo nie jest z fałszywym i zawsze widać w nim tworzenie się warstw.
– Czysty może być wypełniony naturalnymi zanieczyszczeniami, takimi jak pyłki, chleb pszczeli i mikrocząsteczki wosku, ale są jadalne i nie powodują szkód. Z drugiej strony sztuczny miód nie zawiera takich dodatków.
– Surowy miód ma gładszą teksturę w porównaniu do podrobionego, który zwykle jest szorstki z jednej strony.
– Konsystencja surowego miodu jest zwykle gęsta i spływa po cienkim strumieniu. Sztuczny miód z drugiej strony jest dość ciekły i natychmiast rozlewa się po powierzchni

Jak rozpoznać czysty miód?

Niestety, istnieje wiele fałszywych marek miodu, które są sprzedawane po niższej cenie w imieniu naturalnie i ekologicznie produkowanego miodu. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że większość dostępnego miodu nie jest dokładnie tym, co pszczoły produkują naturalnie, ale są produkowane fabrycznie, z ich chemicznie obciążonymi wersjami.

Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich zalet miodu, przed wyborem marki musisz pamiętać o takich cechach jak jakość, zdrowie i zaufanie. Tak, nie jest łatwym zadaniem wiedzieć, że to lub owo jest fałszywe lub prawdziwe. Będziesz potrzebował testów, aby je odróżnić, ponieważ okazało się, że większość produktów, które widzisz w sklepach, nie jest tak naprawdę produktem ekologicznym, którego szukasz.

Oto kilka testów czystości miodu, które można łatwo przeprowadzić w domu i uzyskać odpowiedź na odwieczne pytanie, jak sprawdzić jego czystość.

Test kciuka

– Zanurz kciuk w słoiku z miodem
– Jeśli miód przyklei się do niego i pozostanie nietknięty, oznacza to, że udało ci się zdobyć czysty miód.
– Jeśli się rozleje, to po prostu szkoda, bo to, co dostałeś, to fałszywy produkt.

Test wody

– Napełnij szklankę wodą
– Dodaj 1 łyżkę miodu do szklanki
– Sztuczny miód szybko rozpuści się w wodzie
– Czysty osiądzie na dnie szklanki

Test ogniowy

– Weź suchą zapałkę
– Zanurz końcówkę prosto w miód
– Uderz pałeczkę w pudełko zapałek, jakbyś chciał ją zapalić
– Jeśli miód jest czysty, zapałka zapali się z łatwością
– Płomień również będzie spalał miód
– Jeśli jednak jest z zanieczyszczeniami, nie zapłonie, ponieważ fałszywy miód zawiera wilgoć jako jedno z zanieczyszczeń

Oprócz tych testów, inną popularną metodą odróżnienia jest dodanie odrobiny wody i 2-3 kropli esencji octowej do miodu i dobre wymieszanie. Jeśli roztwór staje się spieniony, to jest zdecydowanie zafałszowany miód.

Podsumowanie

Miód jest najsłodszym darem natury dla ludzkości i jest pełen wielu korzyści zdrowotnych. Uważany za najlepszą zdrową żywność na całym świecie. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, flawonoidów, właściwości antybakteryjnych i antyseptycznych. Od zwiększania energii poprzez ograniczania zaburzeń gastrycznych po łagodzenie kaszlu i podrażnień gardła. Miód w najczystszej postaci to nic innego jak cudowny pokarm, który można spożywać codziennie, aby zachować zdrowie i sprawność. Kilka łyżek miodu może zdziałać również cuda na skórze i włosach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *