7 skutecznych wskazówek, które pomogą ci w poprawie twoich wystąpień publicznych

7 sposobów na poprawę wystąpień publicznych

Według sondażu przeprowadzonego niegdyś przez „Wall Street Journal”, największym lękiem wśród obywateli amerykańskich nie był strach przed klaunami, przejechanie samochodem, samotność, a nawet śmierć, ale wystąpienie publiczne. Strach na scenie jest rzeczywistością, niezależnie od tego, czy musisz publicznie wygłaszać przemówienia, brać udział w dyskusji grupowej, czy też przedstawić prezentację. Nie ma wielu ludzi, którzy mają dar przemawiania i rzeczywiście, są wizjonerzy, tacy jak Elon Musk, którzy wciąż jąkają się podczas swoich prezentacji. Możesz więc sobie wyobrazić, jak łatwo jest przeciętnemu człowiekowi załamać się w momencie, w którym musi mówić publicznie. Strach przed porażką i przed byciem wyśmianym.

Jednak dzięki ciągłej praktyce i nauce można w końcu nauczyć się wystąpień publicznych. Niezależnie od tego, czy Twoje umiejętności mówienia są średnie, czy poniżej średniej, w tym artykule znajdziesz 7 skutecznych wskazówek, które pomogą ci w poprawie twoich wystąpień publicznych.

1. Poznaj swoich odbiorców

Jedną z najważniejszych części publicznego przemawiania jest poznanie odbiorców. Czy będziesz prezentował swoją przemowę nowicjuszom czy grupie bardzo doświadczonych ludzi? Czy będziesz rozmawiał z lokalną grupą czy zagranicznymi gośćmi? Przygotuj odpowiednio treść, aby słuchacze byli zainteresowani tematem.

2. Weź głęboki wdech. 

Jeśli cierpisz z powodu lęku, masz tendencję do robienia szybkich i płytkich oddechów, to tylko pogarsza fizyczny i psychiczny stres. Zapoznanie się z odpowiednimi technikami oddychania jest koniecznością, aby poprawić umiejętności mówienia publicznego, a przeponowe ćwiczenia oddechowe są najbardziej zalecane przez ekspertów. Ponadto, tuż przed przemówieniem, powinieneś wziąć kilka głębokich wdechów, ponieważ działają one w świetny sposób na złagodzenie uczucia stresu. Powtarzanie sobie kilku kwestii może również pomóc w przezwyciężeniu lęków. Powiedz coś takiego sobie: „Bądź sobą”, „Baw się dobrze”, „Mogę to zrobić, zrobiłem to wcześniej” (jeśli nie jest to twój pierwszy raz na scenie), „Chodzi o nich, nie o mnie”.

3. Dobrze się denerwować

Bycie nerwowym to ludzka natura. Nawet najbardziej doświadczeni mówcy ujawnili, że za każdym razem, gdy wchodzą na scenę, czują nutkę nerwowości. Jednym ze sposobów na zmniejszenie wahań jest rozmowa z bliskim krewnym lub przyjacielem tuż przed rozpoczęciem przemowy. Innym skutecznym rozwiązaniem jest rozpoczęcie mowy w swobodny sposób i przełamanie lodów żartem. Nie daj się zwieść wszystkim oczom, które na ciebie patrzą. Pamiętaj, że większość z nich chciałaby być tam, na twoim miejscu.

4. Rób próby i proś o uczciwą krytykę

Ten krok należy wykonać co najmniej kilka tygodni przed dniem właściwego przemówienia. Próby przemówień przed rodziną lub przyjaciółmi, a jeśli to możliwe, nieznana publiczność są bardzo skutecznym sposobem na poprawę swoich umiejętności mówienia. Zyskasz doświadczenie i usłyszysz konstruktywną krytykę dotyczącą luk w sposobie mowy lub mowie ciała.

5. Mów na temat

Nie możesz sprawić, aby twoja publiczność straciła zainteresowanie. Spraw, aby Twoja mowa była ostra, interesująca i na czasie. Nie używaj dużo słownictwa. Użyj narzędzi audiowizualnych, aby zwiększyć zaangażowanie odbiorców. Musisz być dobrze rozeznany w temacie i znać odpowiedzi na potencjalne pytania. Możesz także zorganizować sesję pytań i odpowiedzi po zakończeniu mowy.

6. Skutecznie wykorzystuj gesty rąk, popraw swój język ciała

Jest to aksjomatyczna prawda, że język ciała jest główną częścią umiejętności komunikacyjnych. Słaby język ciała, np. nerwowe poruszanie się, wykonywanie zbyt wiele ruchów ręką, przygarbiona postawa i inne niepożądane gesty, znacząco wpływają na twoje wystąpienie. Aby tego uniknąć, powinieneś ćwiczyć przed lustrem lub poprosić o pomoc przyjaciela lub członka rodziny, aby nagrać swoją mowę podczas próbnej sesji i sprawdzić, jakie błędy popełniłeś. Czy wykonujesz zbyt wiele ruchów ręką? Czy ukrywasz swoją nerwowość, poruszając się za dużo? Przejdź przez całą listę kontrolną porad dotyczących mowy ciała, aby przemówić publicznie unikając podstawowych błędów.

7. Nie przejmuj się negatywną oceną. Ćwicz dalej.

Rzadko zdarza się, aby ktokolwiek mógł dostarczyć pełne zadowolenie publiczności w swoim pierwszym wystąpieniu. Nie każda osoba ma elokwencję jak Barack Obama lub zaufanie Nicka Vujicica. Większość ludzi obawia się negatywnej oceny przez publiczność. Może to doprowadzić do skrajnego niepokoju i stresu, a nawet może zniechęcić cię do publicznego mówienia na zawsze, aby nie wpadać w zakłopotanie. Jedyną drogą jest opanowanie i wyciągnięcie wniosków z błędów, które popełniłeś. Wielokrotne występowanie na scenie ostatecznie zwiększy twoją pewność siebie i ostatecznie z czasem staniesz się ekspertem.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się pomocne. Stosując się do nich, wkrótce z pewnością zostaniesz świetnym mówcą i żadne wystąpienie publiczne nie okaże się straszne. Pamiętaj, że nerwowość to nic nienaturalnego, a praktyka czyni mistrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *